Piotr Maczuga - 10 pierwszych kroków z firmowym kanałem YouTube
Jeśli uczysz za pomocą treści multimedialnych to niewykluczone, że najlepszą platformą dystrybucji treści dla ciebie jest właśnie YouTube.
Teraz nauczysz się lub po prosu przypomnisz sobie podstawowe zasady właściwego korzystania z najpopularniejszego na świecie serwisu wideo. Nie będziesz uczył się jak oglądać filmy, ale jako członek elitarnego grona twórców, dowiesz się w jaki sposób publikować i promować swoje nagrania korzystając z możliwości, jakie daje YouTube.
A możliwości tych jest bardzo wiele. Przede wszystkim to ogromna szansa dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien czy YouTube jest dla ciebie i czy będzie skuteczny, przyjrzyj się poniższym faktom:
Obecnie coraz więcej osób tworzących wideo traktuje YouTube jako jedno ze źródeł swojego dochodu. Wiąże się to z tym, że YouTube pozwala twórcom zarabiać na reklamach emitowanych przed i w trakcie ich filmów. Dzięki temu udało się sfinansować wiele ciekawych inicjatyw, a wiele utalentowanych osób znalazło zatrudnienie jako niezależni twórcy wideo.
Polska jest jednym z miejsc, gdzie potencjał dla YouTube wciąż jest duży. Cały czas brakuje aktywnych twórców z tego regionu, a zapotrzebowanie rynku na wideo nie maleje. Dlatego też mam nadzieję, że ten artykuł, a także załączony do niego white paper pomogą ci rozpocząć swoją przygodę z tym kanałem dystrybucji.
Wielkim wyzwaniem jest tworzenie i dystrybucja treści biznesowych. Duże liczny robią wrażenie, ale pamiętać musimy, że duży ruch w Internecie oznacza zazwyczaj ruch słabej jakości. Nie inaczej jest z YouTube. Wśród milionów odsłon królują filmy najróżniejsze – od dopracowanych formatów po popularne video fails. W takim towarzystwie trudno się przebić z czymś poważniejszym. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. A skoro jest możliwe, to warto zrobić to jak należy. Rozważ więc 10 wskazówek:
Żaden kanał na YouTube nie powinien powstawać bez celu. Jeśli chcesz się podzielić z innymi swoimi nagraniami, to miło z twojej strony, ale jeśli chcesz zbudować rozpoznawalny kanał i zdobyć wielu widzów, musisz zastanowić się o czym chcesz mówić i dlaczego uważasz, że ludzie będą to chętnie oglądali. Nie zaszkodzi też zastanowić się nad tym, kto – twoim zdaniem – będzie twoim głównym odbiorcą. W ten sposób stworzysz własny format kanału oraz profil widza, a wszystkie tworzone treści będziesz mógł lepiej dopasować do swoich odbiorców. To z kolei zapewni ci dużą popularność.
Tworzenie formatu, to duże wyzwanie, ale jednocześnie konieczność – trudno będzie wypromować kanał na którym zamieszczać będziesz po prostu najciekawsze filmy w swoim dorobku.
Pracę nad treścią nie zaczynamy od nagrania wideo, ale od utworzenia własnego kanału na YouTube. Kanał to miejsce, w którym zebrane będą wszystkie twoje nagrania. Twoi widzowie będą mogli subskrybować kanał, co oznacza, że będą otrzymywali powiadomienia każdorazowo, gdy dodasz nową treść. Dlatego też kanał jest twoją wizytówką. Musisz wszystko odpowiednio przemyśleć, szczególnie nazwę i opis kanału, a także jego logo (ikonę) oraz tapetę (channel art). Elementy graficzne możesz zaprojektować w prosty sposób, jednak warto, aby pasowały one wizualnie do całości twojej twórczości.
Podejdź to tego, jak do tworzenia księgi identyfikacji wizualnej – wszystkie elementy: grafika, czcionki, kolory, ikona, muszą do siebie pasować. A jeśli twój kanał jest jednocześnie oficjalnym kanałem firmy, to niewykluczone, że będą też musiały pasować do identyfikacji całej organizacji.
Nadszedł moment na który czekałeś od dawna – pora nakręcić trochę materiałów wideo. Na początek warto nagrać co najmniej kilka filmów, ponieważ widzowie, którzy trafią na twój kanał nie powinni odnieść wrażenia, że jest tu pusto. Jeśli nie posiadasz jeszcze odpowiedniej liczby filmów, nie spiesz się i spokojnie przygotuj potrzebne materiały. Pamiętaj – pierwsze wrażenie robi się tylko raz!
Wideo na twoim kanale możesz ułożyć w playlisty. To bardzo wygodne narzędzie, ponieważ pozwala widzom oglądać całą listę twoich filmów. Musisz więc odpowiednio przemyśleć logikę – możesz utworzyć listę tematyczną czy znaleźć jakiś inny pomysł. Playlisty pomogą ci zatrzymać widza na dłużej, a to z kolei oznacza większą szansę, że cię zapamięta. A o to przecież chodzi.
Wideo bez widzów nie ma żadnej wartości. Teraz pora uruchomić swoje kanały social media i poinformować znajomych o twoim kanale. Czym więcej osób dowie się o twojej twórczości, tym większa szansa na sukces. Na początku widzów nie będzie wielu, ale pamiętaj, że każdego dnia będą dochodzili nowi widzowie, a twoja popularność będzie rosła stopniowo.
W tym przypadku działają sprawdzone prawa internetowego marketingu. Pamiętaj, że zdobycie każdego nowego widza to ogromny wysiłek (czasem nawet koszt mierzony w złotówkach czy innej walucie). Nie pozwól, aby pobieżnie i niechlujnie wykonane kroki 1-5 zniechęciły widzów. Każdy, kto obejrzy jeden twój film, powinien chcieć zobaczyć kolejne. Każda inna sytuacja to jedynie statystyczny sukces, bez wielkiego znaczenia.
A skoro już o statystyce mowa: YouTube pozwala śledzić statystyki dotyczące filmów. W łatwy sposób możesz sprawdzić które z nich są najbardziej popularne, jakie mają opinie i jakie komentarze zostawiają widzowie. Na tej podstawie możesz łatwiej podejmować decyzję kręceniu kolejnych odcinków. Warto na bieżąco sprawdzać statystyki, ponieważ wielu rzeczy możesz się nie spodziewać. Statystyki pozwolą ci dotrzeć do takich informacji jak miejsce z którego oglądane są twoje filmy czy średni wiek widzów. Nie traktuj więc narzędzia analizy jedynie jako ciekawostki czy licznika oglądalności. Akurat dana dotycząca tego, ile osób obejrzało twoje wideo ma tutaj najmniejsze znaczenie. Niezwykłe, prawda?
Czym więcej widzów, tym większa szansa na to, że zareagują oni (pozytywnie lub negatywnie) na opublikowane przez ciebie wideo. YouTube umożliwia publikację komentarzy, a także ocen do każdego nagrania, co pozwana poznać gusta odbiorców. Ważne jest, aby szybko i profesjonalnie reagować na wszystkie komentarze czy zgłoszone uwagi. Dotyczy to nie tylko YouTube, ale też kanałów social media na których publikujesz powiadomienia o nowych nagraniach na twoim kanale. Nawet jeśli nie zgadzasz się ze wszystkimi opiniami widzów, pokaż, że są one dla ciebie ważne.
Media społecznościowe to ogromny potencjał dla dystrybucji twoich nagrań. Wykorzystaj dostępne kanały, aby na bieżąco informować widzów o nowościach na twoim kanale. Niektóre usługi można łatwo zintegrować, na przykład: zawsze, gdy dodasz nowe wideo, na twoim koncie twitter pojawi się automatyczny tweet. Ma to swoje plusy i minusy, ale w ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu i zwiększyć zasięg.
Jeśli w twojej firmie jest już osoba, która dba o social media, to promowanie kanału na YouTube będzie dla niej przede wszystkim ogromną szansą (wideo ma bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o pozycjonowanie treści czy zdobywanie nowych fanów), a nie dodatkowym obowiązkiem.
Internet to światowa społeczność twórców. Jeśli czujesz, że masz co zaoferowania coś ciekawego, wykorzystaj do tego wideo. Możesz również poszukać wśród innych twórców wideo osób, które ci pomogą. Możecie tworzyć poszczególne elementy dla siebie nawzajem, np. ty stworzyć grafikę dla kogoś, a ktoś w zamian dla ciebie muzykę, lub po prostu współpracować. Jeśli nie czujesz się na siłach, albo nie masz czasu, aby poświęcić się twórczości wideo w 100%, partner, nawet z innej części świata, może tworzyć kanał razem z tobą. Pamiętaj: dwie osoby, to dwa razy większy zasięg już od samego początku.
Myśląc o takim partnerze, myśl o łańcuchu wspólnych wartości, który zbudujecie razem, a który nie jest osiągalny dla konkurencji.
YouTube jest medium społecznym stworzonym dla twórców i przez twórców. Powstał z potrzeby publikowania dla szerokiej publiczności swoich nagrań, a widzowie bardzo cenią sobie niezależność i szczerość twórców. Często prosta, autentyczna forma, przynosi lepsze rezultaty, niż dopracowany do perfekcji materiały profesjonalisty, gdzie na pierwszy rzut oka widać sztuczność pomysłu. Ludzie z pewnością docenią autentyczność przekazu i z chęcią będą obserwowali twój rozwój jako twórcy.