Choć dla wielu PowerPoint to abstrakcja i przeżytek, to w działalności edukacyjnej dalej to podstawowe narzędzie prezentacji treści. Abstrahując od kwestii projektowania prezentacji, często kulejącej warstwie narracyjnej czy robieniu slajdów w stylu rokoko (dobra, wiem, że to obraża późny barok, choć jak się poczyta o horror vacui, to wielu twórców prezentacji też tak ma…), to i tak czasem bywa, że trzeba się z tą materią zmierzyć i włączyć prezentację do filmu.
Często temat trafia bezpośrednio do montażysty, który dostaje slajdy i ma je połączyć z wideo lub audio. Przy czym, co ważne, montażystą można być przy okazji pełnienia różnych funkcji, niekoniecznie zawodowo. Połączenie ze sobą dwóch ścieżek wideo (w jednej nagrana prelekcja, często tzw. gadająca głowa), w drugiej slajdy, to jedno z podstawowych zadań montażowych. Tak więc trafia to prędzej czy później na każdego.
Film który nagrałem zawiera wskazówki na temat PowerPoint w wideo, które warto znać zanim się jeszcze zacznie tworzyć prezentację, a na pewno przed rozpoczęciem montażu. 12 minut oglądania i można uniknąć wielogodzinnych poprawek lub po porostu słabego efektu swojej pracy. Myślę więc, że warto ten czas zainwestować.
Jak to zrobić – to każda osoba zajmująca się montażem, choćby amatorsko – wie. Zazwyczaj generujemy sekwencje obrazów (np. PNG) i wykorzystujemy je w montażu jak każdą inną grafikę. Proste? Niekoniecznie. Kwestia: jak to zrobić dobrze i się nie napracować za dużo, to już inny temat. W tym filmie poruszam dwa zagadnienia, ale omijam co najmniej 30 innych, popularnych (wpiszcie sobie „PowerPoint tips & tricks” i znajdziecie sporo tego, co nagrywają wszyscy). Ja skupiam się na dwóch rzeczach, które są bardzo ważne, nieodzowne – rzekłbym, ale jednocześnie nie takie popularne. W tym odcinku:
Dwie proste wskazówki, a nie znajdziecie ich w popularnych poradnikach, co świadczy tylko o tym, że czasem lepiej zrobić TOP 2, niż się licytować na ilość banalnych treści.
5 Comments
Dzięki wielkie za tip dot. zip 🙂
Tyle lat działam i wciąż czegoś się uczę. Dobrze, że od najlepszych 🙂
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję 😉
Fajny patent z tym zipem! Ale czy jest jakiś sposób na wyciągnięcie tych plików z pliku worda na Macu?
Po chwili zastanowienia uświadomiłem sobie, że przecież można taki dokument zapisać jako stronę internetową, wtedy również otrzymujemy katalog zawierający wszystkie pliki źródłowe.
Tak, Word bez problemu, ale Power Point nie zapisuje jako strona. Niemniej jednak bardzo słusznie, nie pomyślałem o tym, a to w sumie najprostsze.