Oto pięć zagadnień, których znajomość jest – moim zdaniem – konieczna, aby bezpiecznie poruszać się w roli twórcy treści audiowizualnych i respektować prawo autorskie. Czy to na You Tube, czy w mediach społecznościowych, na blogach, a nawet tworząc kursy online.
5 x prawo autorskie
Pozwoliłem sobie poruszyć pięć tematów, a konkretnie:
Ochrona wizerunku – kogo i w jakiej sytuacji możemy pokazać. Częsty i ważny temat jeśli chodzi o prawo autorskie. Czasem w kadrze znajdzie się osoba postronna, a innym razem ktoś, kogo poprosimy o wystąpienie. Czy musimy zatem zawsze uzyskiwać zgodę takich osób na filmowanie?
Ty jako autor – o czym musisz pamiętać. Możesz się bać złamać prawo autorskie, ale w tym szczególnym przypadku to ty jesteś twórcą i w tym punkcie patrzymy na prawo autorskie właśnie z tej perspektywy. A w niej to właśnie ty możesz zostać okradziony i warto wiedzieć, jak to kontrolować.
Cytat jako dozwolony użytek – kiedy można wykorzystać cudzą twórczość. Cytują wszyscy i powszechnie. Co trzeba zrobić, aby cytować zgodnie z literą prawa? Źródło, kontekst, podpis – to zagadnienia, które omawiam w tym punkcie.
Wykorzystanie znaków i logotypów. Ten punkt nie dotyczy prawa autorskiego, ale prawa własności przemysłowej. Niemniej jednak to kanon i warto powiedzieć o używaniu nazw i logotypów w swoich filmach. W tym zakresie prawo jest dosyć restrykcyjne i często nawet nie wiemy, że je łamiemy.
Mity prawa autorskiego. Ostatni punkt to zbiór najbardziej powszechnych mitów i bzdur, które krążą w internecie w zakresie prawa autorskiego. Dziś trudno już doszukać się źródła większości tych mitów, ale funkcjonują one całkiem sprawnie w naszej rzeczywistości.
Pamiętajcie, że jest to jedynie pięć tematów wyciągniętych z ogólnego kontekstu prawa własności intelektualnej. Starałem się je omówić w miarę dokładnie, ale oczywiście – nie kompleksowo. Jeśli interesuje Was to zagadnienie, zadawajcie pytania w komentarzach. Rozwiniemy co trzeba.
Zapraszam również do tego materiału – jest to zapis naszej rozmowy z doktorem Jarosławem Greserem – adwokatem, ekspertem w obszarze własności intelektualnej i wyzwań prawnych jakie technologia rzuca nam wszystkim.
Od ponad 10 lat zajmuję się zawodowo prowadzeniem projektów w zakresie nowoczesnych multimediów w biznesie, edukacji i rozrywce. Na co dzień realizuję projekty biznesowe dla Fundacji Digital Knowledge Observatory w wyjątkowym miejscu – Digital Knowledge Village. W ramach działalności parazawodowej piszę, nagrywam, szkolę i występuję publicznie.