Nie jest sztuką nagrywać drogim sprzętem i w profesjonalnym studio, jeśli samemu jest się zawodowcem. A co w sytuacji, gdy musimy nagrać coś, co będzie wyglądało ładnie i profesjonalnie, ale dysponujemy jedynie kamerą internetową i przestrzenią w domu czy biurze? To nie jest pytanie retoryczne – to kwestia, którą muszę często rozwiązywać jako producent kursów online. Dlatego też pozwoliłem sobie popełnić poradnik wideo, w którym odpowiadam na pytanie:
Mowa tutaj o długich nagraniach – właśnie tak, jak w przypadku kursów wideo, gdzie przed kamerą spędzamy kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin. To nie jest kwestia jakiegoś webinaru, gdzie zła decyzja czy niedobre ustawienie skutkują dyskomfortem przez godzinę czy dwie. Tutaj mówimy o produkcie, który później trafi do szerokiej rzeczy odbiorców, a my spędzimy sporo czasu w warunkach, które sami sobie ustalimy.
Zacznijmy od takich miejsc, jak tło, akustyka, garderoba i oświetlenie – na poziomie, który jest możliwy do zrozumienia i wdrożenia również przez osoby, które podejmują temat pierwszy raz:
Jak widzieliście, wszystko z poniższego poradnika da się wdrożyć bez zbytniego wysiłku. Jednak dla tycch, którzy chcą wejść głębiej w tematy techniczne polecam też materiał o konfiguracji kamer internetowych:
Mam nadzieję, że to trochę wyjaśnia, jak się przygotować do długich nagrań przed kamerą internetową. Mam jednak coś jeszcze, co może się przydać. Mianowicie zapis warsztatu online, który prowadziłem na Facebooku jakiś czas temu – powstała z tego godzina nagrania online. Skupiam się tutaj na tym, jak wyciągnąć maksymalnie dużo w kwestii jakości ze sprzętu, który posiadamy. Warto zobaczyć.
Na koniec zachęcam do subskrybowania mojego kanału na YouTube, ponieważ – jak się łatwo przekonać – treści tam nie pokrywają się z zawartością bloga i można sporo przegapić. Szczególnie polecam tym, którzy interesują się produkcją wideo, jako taką.