A dlaczego Shotcut, a nie DaVinci Resolve by Blackmagic? Spokojnie, o Resolve też kiedyś będzie. W ramach kontynuacji poszukiwań zastępstwa dla Camtasia Studio mamy ciekawy program. A co w nim takiego wyjątkowego?
Wiemy już, że zgodnie z założeniem, program jest zupełnie za darmo. Do tej pory widziałem już sporo podobnych propozycji. Zazwyczaj jednak coś było w nich nie tak. Na przykład wersja darmowa nie umożliwiała zapisywania projektów w HD, przez co stawała się zupełnie bezużyteczna. Szkoda tracić czas na uczenie się czegoś, co nie ma sensu. Tym bardziej dziwię się tym, którzy po takim rozczarowaniu sięgali jeszcze po numer karty kredytowej.
Przykładem takiego nieporozumienia jest Lightworks pochodzący od EditShare. Znam tę firmę głównie z bardzo wydajnych serwerów dedykowanych dla studiów telewizyjnych i postprodukcyjnych, więc tym bardziej ochoczo spojrzałem na darmowy program do montażu. Niestety sztuczka polega na tym, że po wykonaniu całej pracy gotowy klip można jedynie wysłać do YouTube czy Vimeo z maksymalną jakością 720p. Dobrze rozumiecie, nie można go nawet zapisać na dysku…
Gdy znalazłem Shotcut, to nauczony doświadczeniem, do razu zacząłem szukać podobnych niespodzianek. Nie znalazłem. Interfejs jest w miarę przejrzysty i przyjazny, program czyta w zasadzie wszystkie formaty wideo, audio czy grafik, ma sporo filtrów, włączając w to na przykład trójkołowy balans bieli, o czym w Camtasia można tylko pomarzyć. Więc tutaj można jeszcze sporo przy danym klipie zrobić.
Trochę przeszkadzały mi pewne niuanse, ale przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, a ja jestem przyzwyczajony do Premiere, ewentualnie Final Cut. Już przy Avidzie czuję się dziwnie. Więc, gdy się podejdzie do Shotcut z czystym umysłem, to są szansė, że się spodoba. Jednak żartów nie ma, to nie jest pierwszy lepszy programik do półautomatycznego montowania filmów z wakacji. Tutaj trzeba trochę poćwiczyć.
Poniżej krótka i konkretna lekcja wideo, która odpowie na podstawowe pytania na temat działania i konfiguracji Shotcut. Zanim przejdziemy do lekcji, jeszcze ważna czynność. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie, aby móc testować razem ze mną:
A teraz siadamy wygodnie i oglądamy:
Przypominam też, że przed tygodniem poznaliśmy metody nagrywania ekranu za pomocą Open Broadcaster Software, więc kto przegapił – zapraszam tutaj.
3 Comments
Bardzo spoko video.Dzieki Jezeli bys mogl zrobic jeszcze kilka filmikow z zaawansowanego uzycia shotcuta.Np omowinie efektow czy wklejanie napisow czy calych tresci textowych do filmu.Kadrowanie textu i przechodzenie roznego rodzaju.Moze jakas wspolpraca z gimpem czy zabawy swiatklem czy wstawki animacyjne 2d. Np napisy przelatajace przez ekran ale z zdjeciem czy innym obiektem obrazu..cos jakby wstawianie dokumentu z libreoftica jako klatek filmu ale z ruchomym textem przelatujacym do dolu. Dzieki
Zapraszam do mnie na kanał każdego zainteresowanego tym programem. Tworzę poradniki właśnie do tego programu i przekonaj się jakie rzeczy można w nim stworzyć.
https://www.youtube.com/channel/UCU0N1KEL8yx4_Pe49U_1lpA
Bardzo dziękuję za tak jasną i rzeczową prezentację programu. Od kilku dni szukałam programu do w miarę prostego montażu filmów i dobrego komentarza dotyczącego korzystania z niego. Na tej stronie jest wszystko, dodaję do ulubionych i dziękuję za dzielenie się wiedzą!!!