Dziś streamować każdy może. Nie ma co się żachać. Takie fakty. Jest hardware, jest software, jest tanio i jest… często dobrze i bardzo dobrze. Pewne obszary nadal zostają zajęte przez zawodowców, ale nie wszystkie i nie zawsze. Od paru ładnych już lat bezpłatny livestream oferuje YouTube. I dziś właśnie o tym, jak sobie z tą okazją poradzić.
Dlatego też, po krótkim wstępie, skupię się na praktycznym aspekcie tematu – konfiguracji własnej transmisji na własnym kanale, ponieważ tutaj wielu początkujących popełnia poważne w skutkach błędy. Tak to już jest, że chcemy jak najszybciej przejść do samej realizacji, pobawić się w realizatora wizji, a często zapominamy i ważnych szczegółach samej konfiguracji.
Na YouTube masz za darmo
To jeden z głównych i bardziej popularnych argumentów. Trudny do obalenia, bo zasadniczo livestream bezkosztowy nie jest. Transmisja na żywo to konieczność „przepchania” przez sieć sporych ilości danych, płynnie i bez zatorów. W praktyce więc kosztowny jest tzw. traffic. Jeżeli przez zaledwie jedną godzinę będziemy transmitowali przekaz dla zaledwie stu osób, to zachowując jakość HD Ready (702p, 2500 kbps) „zużyjemy” ponad 100 GB danych! Pomijam już popularną coraz bardziej jakość Full HD, gdzie ilość danych prawie się podwaja. A za przesył danych w sieci po prostu się płaci. Normalny użytkownik tego nie odczuwa, bo przeglądanie stron www, oglądanie filmików czy wysyłka maili to czynności, które wiążą się ze znacznie mniejszymi transferami. Jeśli więc płacisz abonament za internet, to więcej cię nie interesuje.
Nawet prowadząc transmisję ty, jako nadawca, wysyłasz do sieci jeden sygnał. W naszym przykładzie będzie to 2500 kbps dla 720p i około 5000 kbps dla 1080p. Tyle, że później sieć piekielnie wydajnych serwerów musi ten sygnał zduplikować, praktycznie w czasie rzeczywistym, i rozesłać dalej do każdego odbiorcy. W odróżnieniu od klasycznej telewizji, nie wystarczy wysłać przekazu w eter, gdzie odbiorca przechwyci go za pomocą anteny.
Większość osób, z którymi rozmawiam, nie zdaje sobie sprawy z kosztów funkcjonowania infrastruktury serwerowej. To znaczy, wiedzą, że jakieś serwery są, ktoś je kupił, płaci za utrzymanie i za prąd, ale jak to się przekłada na naszą rzeczywistość? Przecież włączasz komputer i internet jest. Kiedyś przynajmniej trzeba się było połączyć z modemem, wykonać jakiś ruch. Dziś sieć jest częścią urządzenia. Siedzi i czeka.
YouTube przez lata stworzył model w którym wręcz niezwykłe wydawać by się mogło płacenie za traffic. Czy w ogóle – płacenie za cokolwiek. Gdy więc pojawiła się opcja transmisji online zupełnie za darmo, wydawało się to doskonale dopasowane do strategii tego serwisu.
Tyle tytułem wstępu, teraz część praktyczna.
Konfiguracja konta
Aby założyć transmisję trzeba oczywiście posiadać konto i kanał na YouTube. Co ważne: kanał musi być zweryfikowany (tu można to zrobić), a także musi zostać włączona opcja „Transmisja na żywo” (tutaj). Obie procedury są proste, czasem potrzebne jest podanie numeru telefonu na który przyjdzie SMS z kodem weryfikacyjnym. Trzeba o tym pamiętać przede wszystkim prowadząc świeży kanał, ponieważ aktywacja transmisji często trwa 48 godzin i nie da się tego zrobić na ostatnią chwilę.
Trzeba też zadbać o to, aby konto nie miało żadnych ograniczeń związanych z publikacją materiałów uznanych za niewłaściwe czy łamaniem praw autorskich. Brzmi dziwnie, wręcz kryminalnie, ale to ograniczenie wcale nie jest aż tak egzotyczne. Naruszenie praw autorskich może być wydumaną opinią YouTube w przypadku, gdy automatyczny mechanizm kontrolujący wykryje w obrazie lub dźwięku treści zakazane, na przykład fragmenty innych utworów chronionych prawem. Dlaczego wydumaną?
Wyobraź sobie, że transmitujesz amatorski mecz piłki nożnej. W przerwie spotkania speaker puszcza ze stadionowego radiowęzła fragment jakiegoś przeboju. Wystarczy kilka sekund i transmisja zostaje zablokowana za złamanie praw autorskich. Mimo, że dźwięk był jedynie fragmentem tła, a do tego teoretycznie mogliśmy mieć licencje na jego wykorzystanie. Niestety, bezlitosne procedury nie zakładają równości między operatorem a nadawcą. W ten sposób można pogrążyć każdą transmisję i trzeba na to naprawdę uważać.
Warto też sprawdzić swoje stare filmy w zakładce Prawa autorskie (można ją znaleźć w głównym panelu zarządzania kanałem), ponieważ zdarza się, że na treściach ciążą jakieś roszczenia, ale nikt o tym nie pamięta, bo nie ma to praktycznych skutków. Aż do teraz. Wszelkie wątpliwości są rozstrzygane na niekorzyść nadawcy, a karą jest nie tylko zablokowanie transmisji, ale i zablokowanie ich organizowania na kolejne 90 dni. Więcej o bezlitosnym prawie autorskim napisałem tutaj.
Zakładamy transmisję
Jeśli jednak nasze konto jest „czyste” i zweryfikowane, to możemy przystąpić do działania. Panel transmisji znajduje się pod adresem: https://www.youtube.com/live_dashboard. Domyślnie uruchamia się opcja „Rozpocznij transmisję”. Nas interesuje druga zakładka: „Wydarzenia”. Dlaczego? Myślę, że zamiast pisać po prostu Wam to opowiem i pokażę.
Świadomie nie poruszałem tutaj kwestii łączenia się z OBS czy innym koderem, ponieważ to osobny temat, wymagający osobnego omówienia.
Zanim podejmiesz decyzję…
…musisz rozważyć co następuje, a co jest bardzo ważne, jeśli chcesz wykorzystać YouTube do transmisji biznesowych dla siebie lub klienta:
- Skonfiguruj możliwość transmitowania wcześniej, ponieważ na włączenie pewnych funkcji czeka się nawet kilka dni.
- YouTube bardzo restrykcyjnie przestrzega poszanowania praw autorskich, co często sprowadza się do szkodliwej nadgorliwości. Ty lub twój klient możecie paść ofiarą tej praktyki.
- Jedna transmisja może trwać z reguły 8 godzin. Są od tego wyjątki, ale trzeba prowadzić duży kanał i naprawdę mieć wskaźniki.
- Kanał ma określoną maksymalną liczbę transmisji, którą można wykonać jednego dnia. Niestety, liczbę tę dla swojego kanału poznasz dopiero, gdy przekroczysz limit.
- Sprawdź czy włączyłeś/wyłączyłeś podczas zakładania transmisji możliwość zarabiania. Może się bowiem zdarzyć, że bez twojej wiedzy w trakcie transmisji będą wyświetlane placementy reklamowe, a możesz tego nie chcieć. Lub odwrotnie – liczyłeś na miliony monet z milionów reklam, a ad server milczał.
- Transmisja zwykle ma opóźnienie około 30-40 sekund, bo serwery YouTube potrzebują trochę czasu na kodowanie materiału. Nie licz więc na szybką interakcję z widzami (np. błyskawiczne odpowiedzi na czacie).
- Bywa, że YouTube jest blokowany w niektórych lokalizacjach przez administratorów sieci firmowej, aby pracownik nie oglądał kotków w czasie pracy. W takiej sytuacji nie zobaczy też transmisji.
Powyższe ograniczenia nie dotyczą profesjonalnych dostawców usług streamingowych, a prznajmniej nie powinny. Tyle, że im trzeba płacić. Warto więc na początek popróbować za darmo i przekonać się, jakim potencjałem dysponujemy. Jeżeli koszt dotarcia do jednego widza wyniesie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, to lepiej żebyś prowadził kanał porno na żywo, albo coś dla wędkarzy, to może zarobisz, bo inaczej szybko pójdziesz z torbami. No, ale jeśli sprytnie przemyślisz techniczną i logistyczną część realizacji, to koszty nie muszą być duże, zważywszy na to, że – jak już wiesz – na YouTube masz za darmo.
49 Comments
Czy wiecie gdzie można kupić polubienia na youtube?
Samo nabijanie subów to raczej słaba taktyka, ale jak już musisz ją stosować, to znam kilka dobrych agencji ogarniających na odpowiednim poziomie AdWordsy. Tylko żebyśmy się dobrze zrozumieli – od kupowania subów nie przybędzie widzów. To tylko sztuczne nabijanie statystyk.
Trochę przykre, że sam Michał Pasterski pyta się o kupowanie lajkow na ytb. Polecam zainwestować zamiast tego w SEO bo widoczność Pana witryny zdecydowanie spada.
Panie Piotrze, jako specjalista który zawodowo zajmuje się prowadzeniem projektów w zakresie nowoczesnych multimediów w biznesie, edukacji i rozrywce powinien Pan wiedzieć, że aby prowadzić transmisję na żywo z urządzenia mobilnego poprzez YT wymagane jest ponad 100 polubień kanału. Tym samym zadanie pytanie nie wiąże się z nabijaniem subów..
Ok, ale z pytania „Czy wiecie gdzie można kupić polubienia na youtube?” nie wynikało, że ktoś chce robić stream z urządzenia mobilnego, a ja w myślach nie czytam. Jeśli więc celem jest 100 subskrybentów, bo ja bym najpierw nagrał kilka materiałów offline, a później zrobił kampanię na AdWords samodzielnie. Natomiast nie szukałbym najtańszych rozwiązań polecanych na niektórych forach, bo życie bardzo szybko pokazuje, że lepiej mieć 100 świadomych widzów, niż 10 tyś. kupionych. Sam mam pod opieką kanał, który, gdy go przejmowałem, miał 40 tyś. subów, głównie kupionych, a każdy nowy film w pierwszym tygodniu generował około 20-30 wyświetleń. Dramat, mimo że filmy były naprawdę fajne. W zasadzie trzeba było od nowa projektować całą strategię SEO/SEM, żeby uzyskać prawdziwych widzów. Także, jeśli będę mógł odpowiedzieć na jakieś pytanie, które nie wymaga czytania w myślach, to chętnie pomogę.
Mozna to łatwo obejść. Trzeba tylko przepuścić streema przez serwer albo kompa i dopiero z tego na YT
Panie Piotrze, jaka jest najlepsza alternatywa dla YT jeśli zależy mi przede wszystkim na 2 rzeczach: 1. darmowe, 2. bez opóźnień lub opóźnienia minimalne?
Jakość/rozdzielczość nie musi być super, wystarczy nawet 360p. Ważna jest interakcja z widzami. Mówię przed kamerą start, a widzowie mają minutę, aby zagłosować.
Panie Przemysławie,
Wiele zależy od ilości widzów w jednym czasie, bo to jest ogromna przewaga YouTube, niemniej jednak jeśli nie mówimy o tysiącach, to w warto sobie przetestować takie rozwiązania jak https://www.eztalks.com/, tutaj poziom interakcji jest znacznie zbliżony do webinariów, niż transmisji online. W przypadku małych grup mogę śmiało polecić znany na rynku ClickMeeting, przy czym jest to oprogramowanie płatne. Jeśli chodzi o duży zasięg, to sprawdza się Facebook, który co prawda nie ma jakichś wybitnych narzędzi interakcji, ale za to jest czat, który można łatwo obsługiwać w trakcie wydarzenia, więc nawet w pojedynkę można sobie poradzić.
Pozdrawiam,
Piotr
Dziękuję za odpowiedź. Zasięg jest nieprzewidywalny, przyjmijmy na początek, że kilkaset, najwyżej tysiąc. Docelowo kiedyś może i kilkaset tysięcy, ale wtedy spokojnie można będzie zmienić na coś płatnego. Sama interakcja nie musi być wcale dostępna, bo ta ma zapewnić dedykowana aplikacja, która ma właśnie wyświetlać streamowane wideo. Aplikacja ma wyświetlać wideo i na znak prowadzącego transmisję aplikacja ma dać narzędzie (przyciski) do interakcji. Niedopuszczalne jest, aby aplikacja pokazała przyciski do oddania głosu, a kilkadziesiąt sekund później dopiero widz się dowie za czym głosuje. Jedna czy 2s opóźnienia jeszcze ew. można przyjąć.
Witam Pana. Potrzebuje pomocy w ustawieniu kamery ip z opcją rtmp i rstp. Mam kanał na youtube z roślinami https://www.youtube.com/user/stalewiak i nie mogę sobie poradzić z ustawieniai . Mam Vlc media player i OBS studio. Proszę dać znać czy jest taka opcja ok. Nawet jak trzeba będzie zapłacić. Da pan znać. Dzięki
Zaplace za zorganizowanie transmisji online na zywo z gry!
Zrób to na twitchu, to jest darmowa platforma do transmitowania gier na żywo
Nie musisz na twitchu, teraz też istnieje możliwośc transmitowania gier na youtubie oraz facebooku.
Witam. Czy podczas transmisji na żywo, bez jej przerywania, da się wstawić planszę z jakimś napisem? Będę robił transmisję z konferencji na której na pewno będą przerwy i samo wyciszenie mikrofonu podobno nie wystarczy.
Dzień dobry,
W „pokoju reżyserskim” podczas nadawania jest opcja dodawania plansz, ale moim zdaniem jest ona nieintuicyjna i ja z niej nie korzystam. Szczerze, to wątpię czy w ogóle działa jak należy. Najprostszy sposób, aby mieć kontrolę nad tym co się nadaje to użycie do streamu na YouTube programu OBS lub vMix. Można tam sobie ustawić plansze, belki, czołówki – co dusza zapragnie.
Jeśli ktoś chce robić transmisje na kilka kanałów albo/i na adres www to polecam zrobić sobie serwer rtmp z hls na vps na który wyślecie sygnał a on rozdzieli go na tysiące kanałów i miejsc www . Rozwiązanie tanie, a serwer vps ma łącze internetowe data center / dostawcy hostingu. Często też serwery są w chmurze współdzielonej . Koszt to od 6 zł do 15 zł miesięcznie za najniższy wystarczający na początek . Możecie na niego wysłać live z komórki i przesłać na kanał na YT nie mając nawet ani jednego suba bo sygnał nie idzie na YT z urządzenia mobilnego a z kompa więc nie ma takiego obostrzenia .
Live stream na żywo radio Belgrad
Jak chciał bym obsadzić transmisję na żywo która jest na YT we własnej stronie to jak to zrobić? Każda nowa transmisja ma nowy URL. Mam ustawione kamerkę co stremuje widok na stok narciarski.
Można nie zakładać nowej transmisji tylko transmitować bezpośrednio na kanał. Wtedy to powinno być widoczne w http://…url_kanału/live Musisz ustawić transmisję w tym miejscu: https://www.youtube.com/live_dashboard?o=U&ar=2
Witam,
czy jest możliwość prowadzenia transmisji na żywo na dwóch kontach YT?
Pozdrawiam.
Tak, można wykorzystać VMix, który pozwala na skonfigurowanie dwóch osobnych transmisji. Można więc jednocześnie transmitować na różnych kanałach, ale też np. na YouTube i Facebook,
Dziękuję za odpowiedź, czy potrzeba do tego dodatkowego sprzętu, czy tylko wspomniany VMix?
Tylko VMix – tam jest po prostu opcja wprowadzenia aż trzech konfiguracji streamu jednocześnie. Na 3 nigdy nie miałem okazji nadawać, ale na dwa wielokrotnie i nigdy nie było z tym problemu.
Można też 2x odpalić obs i jeden dać na pierwszy kanał a drugi na drugi. Można zrobić tak aby pierwszy obs ciągnął z kamery a drugi obs z pierwszego obsa albo z pierwszego kanału YT streemowal i przesyłał na drugi kanał na YT. Obs jest za free , a vmix chyba platny
Hej, a jak zrobić live gotowego filmu?
Chciałbym zrobić streming 24h/365dni moich rybek i formikarium na stronie internetowej, czy jest szansa że używając kamery IP i YT jestem w stanie to zrobić?
Tak istnieje taka możliwość.
Nową i ciekawą funkcją YouTube na żywo od pewnego czasu jest możliwość włączenia bardzo małego opóźnienia w odbiorze sygnału (Zakładka Wydarzenie/Ustawienia Zaawansowane/Bardzo małe opóźnienie). Oznacza to, że z YouTube można korzystać generując np. telemosty, oglądając gry etc. Przy dobrym połączaniu internetowym opóźnienie w odbiorze sygnału wynosi około 3-5 sekund – dla przypomnienia tak jak pisze Pan Piotr normalna transmisja na YouTube posiada opóźnienie około 30-40 sekund. Nowa funkcjonalność wyłącza jednak możliwość nadawania sygnału w jakości 4K, ale to chyba obecnie nie jest znaczący problem 🙂
O super wiadomość, nie znałem tej funkcji szczerze mówiąc
Witam, chcę umieścić relację na żywo z YouTube na mojej stronie internetowej. Niestety nie mogę zezwolić transmisji na „osadzanie na innych stronach”. Można jednak osadzać zakończone już transmisje. Wyczytałem, że konieczne jest założenie konta AdSense. Czy to prawda? Z czym wiąże się „monetyzacja” transmisji na YouTube? Dziękuję za udzielone wskazówki.
Tak, potrzebne jest nie tylko AdSense, ale tez odpowiednia ilość odsłon na kanale, co zupełnie wykluczna poczatkujace kanały. Co do monetyzacji to chodzi o opcje zarabiania na reklamach. Po skonfigurowaniu AdSense można po prostu wyłączyć zarabianie, jeśli nie chcemy żeby w naszych filmach były reklamy.
Czyli nie istnieje możliwość osadzenia „live”a na stronie www nawet jeśli tylko ja będę go oglądał?
Niestety, nie.
Witam serdecznie,
chciałbym prowadzić płatne lekcje tańca online „na żywo” jaki kanał, platformę poleciłby mi Pan?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam, mam pytanko, ponieważ jakiś czas temu jako radio prowadziliśmy transmisje na kanale YouTube 24h. Po pewnym czasie stream był blokowany przez YouTube za prawa autorskie utworów, które były nadawane.
Czy da się to jakość obejść ewentualnie opłacić jakaś licencje youtube? Dodam że radio jako radio posiada licencje Zaiks etc.
witam, czy jest mozliwosc prowadzenia transmisji np na zoomie i podpiecia jej na yt? a nastepnie yt na wordpressa?
Witam,
Chciałbym zamieścić link na mojej stronie do YT gdzie mam ustawiona transmisje na żywo. Potrzebuje ja uruchamiać tylko w wybranych momentach. Stąd na stronie nie chce zmieniać linków – ustawiony powinien być jeden link „na sztywno”. Ma OBS w którym dodałem źródło danych strumień z kamery zewnętrznej. Rozpoczynam stream i wszystko gra. Zatrzymuje i po jakimś czasie znika info na www ze transmisja jest offline i uruchamia się filmik z ostatniej transmisji. Jak to zmienić? Znalazłem, że powinienem to puścić przez VLC w OBSie a nie przez źródło danych oraz ze muszę na www jakiś konkretny link wrzucić. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć i poradzić? Finalnie chce otwierać OBS i kiedy mi pasuje dawać rozpocznij/zakończ a na www nic nie ruszać.
Proszę o pomoc,
Przemek
ja nie wiem jak zrobic live morze ktos mi pomorze?
witam serdecznie, czy jest możliwość osadzenia streamingu YT na stronie i zablokowanie opcji przejścia z nazwy transmisji w oknie streamingu do YT? chodzi o to by tylko konkretni widzowie mogli go obejrzeć, a nie osoby, które przejdą na YT ze strony i pobiorą link wysyłając go nieproszonym gościom?
Nie ma takiej możliwości z tego co wiem niestety, ale mogę się mylić. Skontaktuj się najlepiej w tej sprawie z pracownikami ytb.
ekstra komentafsvgshdgfzsytgfvynvbxhdghzsyghvjgshrgyusgersybjhgezygyrgdsavyhzgbr
Witam!
Pytanie takie, może ktoś pomoże:
od jakiegoś czasu wywala co jakiś czas transmisję, w sensie przerywa, kiedyś było tak, że było streamingowane nawet ponad 2000 godzin bez przerwy
od października jakoś przerywa co parę dni, ktoś się orientuje czy jakieś zmiany w YT były, że ograniczenia są, czy raczej szukał w sprzęcie problemów, neta itp? 🙂
mam ten sam ból i nie wiem co z tym zrobić
Witam.
Mam takie pytanie. W zeszłą środę przeprowadziłem weryfikację konta na YouTube. Weryfikacja przebiegła poprawnie. Przy odpalaniu transmisji na żywo pojawił się taki komunikat „Funkcja będzie dostępna za 24 godziny.
Włączenie funkcji transmitowania na żywo na Twoim koncie zajmie 24 godziny. Po aktywacji będzie można od razu rozpocząć transmisję.”
I tak już od tygodnia.
Wie może ktoś co jest tego powodem?
Polecam Ci z szczerego serca przejść z streamowania z youtube na twicha – o wiele większe zarobki i możliwości rozwoju. Wiem z doświadczenia.
Czy mozna na Youtube w transmisji LIVE sprawic aby nie było wizji. Chcę tylko słuchać .
Oczywiście, że się da, wystarczy wejść w ustawienia odpowiednie.
Witam,
planuję na moim kanale Youtube transmisję na żywo (z kamerki, ale na razie nie jestem w stanie podać szczegółów technicznych). Chciałbym, aby trwała ona bez przerw przez 5 dni. Czy może być z tym jakiś problem? Nie mogę znaleźć konkretnych informacji na temat maksymalnego czasu trwania transmisji.
Dziękuję za pomoc,
Kamil.
Najlepiej w takim przypadku napisać do YTB, dosyć szybko odpisują.